Yatırım

Metaverse Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Metaverse arsa konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son zamanlarda dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla hakkında konuşuluyor. Daha şimdiden birçok kişi çeşitli metaverse evrenlerinden arsa satın almış durumda. Peki, metaverse’te arsa alırken nelere dikkat edilmeli? Metaverse evreninden arsa almak mantıklı mı ve güvenilir mi? Detaylar blog yazımızda. Gelin, birlikte inceleyelim.
Anadolu Ajansı’nın aktardığında göre, söz konusu küresel metaverse pazarı için 2020 yılında 107,1 milyon dolarlık büyüklük tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl yalnızca sanal arsa satışları 500 milyon dolar seviyesine geldi ve bu yıl söz konusu rakamın iki katından fazlasına çıkmasını bekliyoruz.

Metaverse Arsa Yatırımları Karşılık Bulur Mu? Sanal Arsa Değerlenir Mi?

Arsago olarak uzun yıllardır uzman kadromuz ile arsa ve arazi alanında sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz. Yatırımcılarımıza her zaman arsa yatırımı yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini belirtiriz. Bir arsanın değerlenmesi için bazı faktörlerin bir araya gelmesi gerekir. Lokasyon, maliyet, kamu yatırımları ve özel yatırımlar, ulaşım, cephe, imar durumu, tapu durumu vb. birçok faktör arsa ve arazilerin değerlenmesinde önemli rol oynar. Ve doğru zamanda, doğru fiyatlarla yapılan bir arsa yatırımı her zaman kazandırır.
Metaverse mantığını incelediğimizde ise ilk etapta birçok sanal evrenin olduğuna ve bu miktarın artacağına dikkat çekmek isteriz. Yani metaverse evreni bir değil, birçok sayıda. Ve siz bile çeşitli yazılımlar ile metaverse benzeri sanal evrenler oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan bu evrenlere olan taleptir. Bahse konu sanal evrene insanların talebi yüksekse ve yukarıda bahsettiğimiz bazı faktörler sanal evrende de karşılık bulabiliyorsa orada bir değerlenmeden bahsedebiliriz.

Metaverse’te Arsa Almak Neden Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Metaverse kelimesi bilindiği üzere Facebook öncülüğünde son zamanlarda gittikçe popüler hale gelmeye başladı. Sanal evrenlerin her geçen gün arttığına tanıklık ediyoruz. Sanal evrenlerden arsa alıp kar elde etmek isteyen kişilerde genellikle fiziksel dünyadaki piyasalarla karşılaştırma ve geç olmadan bu ortamlarda da yer alma düşüncesi mevcut.
Metaverse evreninde arsa almanın popülerliğinin ne kadar süreceğini birlikte göreceğiz. Çok daha büyüyerek ve sanal evren sayıları artarak mı devam edecek, yoksa sadece belli başlı büyük evrenlerde mi yatırımların yapılacağını zaman gösterecek.