Yatırım

Arsa Yatırımında İdeal Geri Dönüş Süresi Nedir?

Arsa yatırımında ideal geri dönüş süresi nedir? Yatırımcılar arsa ve arazi yatırımında ideal bekleme sürelerini merak ediyorlar. Arsa sahibi olanlar en kazançlı şekilde yatırımlarını değerlendirmek istiyorlar. Bugünkü yazımızda bu konuya açıklık getireceğiz. Öyleyse gelin, birlikte inceleyelim.

Arsa Ne Zaman Kazandırır?

Öncelikle yapılan en büyük yanlışlardan biri kısa yoldan büyük getiriler elde etme düşüncesidir. Evet, arsa her zaman yatırımcının gözdesi ve güvenli limanı oldu. Dalgalanmanın en az görüldüğü, oldukça iyi getiri fırsatları sunan bir yatırım aracıdır diyebiliriz. Ancak her yatırımda olduğu gibi, arsa ve arazi yatırımı yaparken ince eleyip sık dokumak gerekli. Ayrıca bir uzmana danışmak maksimum fayda sağlayacaktır.
Arsa yatırımı kısa vadede de güzel getiriler sunabilse de her zaman uzun vadeli bir yatırım planının parçası olmalıdır. Bunun için de sabretmeyi, sakin kalabilmeyi; kısaca profesyonel düşünebilmeyi öğrenmek gerek.
Arsa yatırımında ideal bekleme süresi nedir? Bu sorunun cevabını etkileyen tabiki birçok faktör mevcut. Arsanın konumu, niteliği, yol durumu, altyapısı, çevredeki kamu&özel yatırımları, ekonomik konjonktür vs. başlıca faktörler olarak öne çıkıyor.

Çevresindeki Projelerin ve Yatırımların Önemi

Bir arsanın değerini, çevresindeki altyapı veya üstyapı projeleri; yani yollar, limanlar, üniversiteler, hastaneler vb. etkiler. Bunlar devlet veya özel sektör projeleri olabilir. Bu projeler bölgede demografik yapıyı, coğrafyayı, istihdamı vb. etkilediği için arsa ve arazi değerlemelerinde önemli bir rol oynar.
Büyük projelerin ilerlemesi; ekonomik ve siyasi koşullara bağlı olarak kimi zaman yavaşlar, kimi zaman da hızlanır. Arsanızı kısa sürede elden çıkarmak, potansiyel getirisinin çok altında kalmasıyla sonuçlanabilir.

Arsa Yatırımında İdeal Geri Dönüş Süresi: En Az 5 Yıl Planı

Bahsetmiş olduğumuz gibi, arsa yatırımı kısa vadede de güzel getiriler sağlayabilir. Ancak genelleme yapacak olursak uzun vadeli düşünmenin daha avantajlı çıkaracağını söyleyebiliriz. Bu nedenle arsa satın aldıktan sonra yatırımın kayda değer bir getiri sağlaması için en az beş yıl beklenmesini tavsiye ederiz.
Belki çocuğunuzun doğumunda aldığınız arsa, okul çağına geldiğinde küçük bir servetin kaynağı olacaktır. “Fiyatı biraz arttı” düşüncesiyle, kısa sürede arsanızı elden çıkarmak, sadece sizin değil çocuğunuzun da zarar etmesine demektir. Unutmamak gerekir ki deneyimli yatırımcılar, uygun fiyattan alım yapıp doğru zamanda yüksek fiyattan satmayı başarabilenlerdir.