Arsa

Arsa sorgulama tapuda nasıl yapılır?

Arsa, son yıllarda en iyi yatırım geri dönüş oranına sahip gayrimenkul alternatifidir. Bununla birlikte bir satılık arsa almaya karar verildiğinde, bir ön araştırma yapmak önemlidir. Arsa sorgulama işleminde, tapu kaydının içerdiği bilgiler kontrol edilmelidir. Ayrıca bu işlem ilgili arsayla alakalı ihtiyaç duyulan resmi bilgilere ulaşmaya imkan tanımaktadır.
Arsa parsel sorgulama işlemi, tapuda yer alan parsel ve ada bilgilerine ulaşmayı sağlar. Parsel, imar kanunu kapsamında tek bir yapı inşa edilebilen parçalı arazi olarak açıklanmaktadır. Ada ise çevresi yol ya da orman gibi doğal sınırlara sahip parseller topluluğudur. Tapu kadastro müdürlüklerinde, arsa satın alma işlemi esnasında ada ve parsel baz alınarak satış gerçekleşir.

Tapu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Arsa sorgulama nasıl yapılır?
Tapu Sorgulama İşlemi

Tapu Sorgulama İşlemi

Tapu parsel sorgulama, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerindeki sorgulama sayfasından gerçekleştirilebilmektedir. Satın alınacak arsanın tapusunda yer alan resmi bilgilere ek olarak, TKGM sitesinde arsanın konumunu görmek de mümkündür. Tapu arsa sorgulama işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki yollar kullanılır:
TKGM arsa tapu sorgulama sayfası üzerinden, ilgili arsanın tapusu üzerinde yer alan ada ve parsel bilgisini girerek arsanın konumunu görebilirsiniz. Arsa ada parsel sorgulama ve teyit etme için, Parsel Sorgu sayfası en çok bakılan kaynaktır.
E-devlet arsa sorgulama işlemi, hem web hem de mobil uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için, E-Devlet’e girdikten sonra arama kısmına arsa “tapu sorgulama” yazmanız, E-devlet arsa sorgulama için yeterlidir.
Arsa tapu sorgulama konusunda son seçenek ise, arsanın yer aldığı belediyeye giderek kontrol sağlamaktır. Belediyede, ada ve parsel sorgusunun yanı sıra arsa imar sorgulama da mümkündür. Arsa imar sorgulama, belediye personellerine tapu bilgileri verilerek yapılabilmektedir.

Neden tapuda parsel sorgulama yapmalısınız?

Arsa, son yılların en kârlı gayrimenkul yatırımı olmasına karşın dolandırıcılık gibi risklere karşı parsel sorgulama yapılmalıdır. Arsa rayiç bedeli ya da arsa vergi borcu sorgulama gibi işlemler, arsa satın alırken yanlışlıkların önüne geçebilmek için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.
Ada ve parsel bilgilerinde tapu bilgileri esastır. Arsa imar süreci ve diğer ilgili konularda bu belge baz alınacağı için, teyit edilmesi önem taşır. Arsa imar sorgulama ya da ada-parsel sorgulama konusunda soru işaretleriniz mevcutsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her şehirde yer alan müdürlüklerine de başvuru yapabilirsiniz. Tapu arsa ve ada bilgileri, dilekçe veren vatandaşlara sunulmaktadır.

Sıkça sorulan sorular

Arsa imar durumu nasıl sorgulanır?

Bir arsanın imar durumunu sorgulamak için, arsanın yer aldığı belediyelere başvuru yapılmalıdır.

Arsanın imar durumu tapuda görünür mü?

Tapuda arsanın alanı, parsel ve ada bilgisi yer alır ancak imar durumu yer almaz. Arazinin kullanım amacı, imar planına göre belirlenmektedir.

Arsanın değeri nasıl sorgulanır?

Arsa rayiç bedeli, mülkün bağlı bulunduğu belediyeler ya da E-Devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.