Yatırım

Arsa Yatırımında Hangi Bölgeler Öne Çıkıyor?

Arsa, kârlı bir yatırım dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biridir. Tabiiki iyi bir araştırma arsa yatırımında çok önemlidir. Arsa satın alırken bölge seçiminde doğru karar ilk adımdır. Ek olarak arsanın tapu niteliği, kullanım şekli, bölgenin potansiyeli gibi birçok konu da masadadır.
Getiri oranı yüksek bir yatırım için, onlarca kriter içinde yer seçimi ilk sırada yer alıyor. Arsa yatırımı, geleceğin potansiyeline bugünden yatırım yapmak demektir. Bu anlamda şehir merkezi, organize sanayi bölgesi ya da turizm merkezlerine yakın satılık arsa fırsatlarının kârlı bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz.
Aşağıdaki tabloda, Türkiye’de son bir yıldaki arsa fiyatlarının artışı mevcuttur. Ek olarak arsalar, son bir yılda Türkiye’nin yüzde 84’lük enflasyonunun üzerinde değer kazandı. İzmir ve Antalya gibi bölgelerde ise, artış çok daha yüksek oldu.
Arsa Yatırımında Hangi Bölgeler Öne Çıkıyor?

İzmir

Ege’nin incisi İzmir, doğal ve tarihi güzellikleri barındırmasının yanı sıra, 4,3 milyonluk bir metropol. Bu da İzmir’i arsa yatırımında ön plana çıkaran bir faktör. İzmir arsa fiyatları, son 1 yılda 2 katına çıkarken, son 4 yılda ise neredeyse 4 katına yaklaştı. Ek olarak İzmir; İstanbul ve birçok şehirden göç alıyor. Güçlü sanayisi ve gelişen profiliyle arsa yatırımı için ideal adreslerden.
Köyüm İzmir projesi, Ege’de satılık arsa fırsatlarını değerlendirmek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor. Arsago güvencesiyle geliştirilen projede 200 metrekare kullanım alanına sahip yaşam bahçeleri, harika bahçesi ve peyzajı, tiny house konseptiyle dikkat çekiyor.

Çanakkale

Kuzey Ege’de, son yıllarda ciddi gelişim gösteren Çanakkale arsa yatırımı fırsatı arayanlara hitap ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hayata geçirilmesiyle, İzmir ve İstanbul arasında transit bir nokta konumuna gelen Çanakkale, güçlü sanayisi ve Bozcaada gibi turizm merkezleri ile dikkat çekiyor. Ek olarak 2018 yılı başında 500 TL seviyesinde olan arsa metrekare birim fiyatı, 2022 sonu itibariyle 2000 TL’nin üzerinde. Çanakkale, yatırımcılarına 5 yıldan kısa sürede 5 kata yakın kazanç sağladı. Arsa fırsatlarının incelenmesi gereken bir şehir.

Balıkesir

Marmara’nın sanayisi ve güçlü nüfusuyla öne çıkan merkezi Balıkesir, arsa yatırımında öne çıkan şehirlerden. Ek olarak İstanbul-İzmir otoyolunun hayata geçirilmesiyle Balıkesir’de yatırımlar ivme kazandı. Bölge, satılık arsa arayışında olan yatırımcıların değerlendirmesi gereken fırsatlar sunuyor. Ek olarak 2018 ile 2022 arasında, birim arsa metrekare fiyatının 500 TL seviyesinden 1850 TL seviyesine ulaştığı Balıkesir, önümüzdeki yıllarda da önemli bir potansiyel sunuyor.

Arsa yatırımında 2023’te öne çıkan diğer şehirler

Arsa, doğru lokasyon ve doğru vadede konut ve birçok yatırım alternatifine göre ciddi kazançlar sunuyor. Ek olarak Balıkesir, İzmir ve Çanakkale dışında en çok prim yapan arsalar, Afyon ve Kütahya’da yer alıyor. Konum olarak İzmir, Eskişehir ve Ankara gibi merkezlere yakın olan Afyon ve Kütahya, satılık arsaları yatırımcıların değerlendirmesi gereken alternatiflerden.
Ayrıca Muğla, Antalya ve Tekirdağ gibi şehirler de potansiyelli şehirler içinde yer alıyor.